Przegląd piosenek i wierszy o tematyce patriotycznej - przedszkole
Dzień Ziemi
20 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi. Zebraliśmy się na sali gimnastycznej, gdzie obejrzeliśmy program artystyczny przygotowany przez uczniów kl. VI pod opieką P. Zdzisławy Wąsacz. Miał on na celu uświadomieniu nam, jak wiele zależy od każdego z nas, by Ziemia była czysta i zdrowa. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze nieprzemyślane zachowania, niechlujne postępowanie skutkują dewastacją ziemi, wody, powietrza. A przecież bez nich nie możemy żyć. Dlatego nie tylko w Dzień Ziemi, ale każdego dnia powinniśmy dbać o otaczającą nas przyrodę, nie marnować bezmyślnie wody, odpowiedzialnie segregować odpady, rozważnie stosować wszelkie substancje chemiczne, itd.
Ku niepodległej... - żywa lekcja historii
- 1
Gminne obchody stulecia odzyskania niepodległości
- 10
Rekord dla Niepodległej
Zlot Szkół im. Orląt Lwowskich we Lwowie
- 27
W dniach 17 – 18 października 2018 r. odbył się Zlot Szkół im. Orląt Lwowskich we Lwowie. Dzięki tej wycieczce przedstawiciele społeczności uczniowskiej naszej szkoły wraz z opiekunami mieli okazję zobaczyć wspaniałe miasto oraz zwiedzić miejsca historyczne związane z walkami o niepodległość.
Pobyt we Lwowie rozpoczęliśmy od najważniejszego dla nas miejsca, jakim jest Cmentarz Obrońców Lwowa. To tutaj w białych mogiłach pod krzyżami opasanymi biało-czerwonymi wstążkami spoczywają ci, których nazwano Orlętami Lwowskimi. Prawie 3 tysiące młodych ludzi, którzy sto lat temu walczyli i oddali życie za to, by Lwów znalazł się w granicach odradzającej się Polski. Kornel Makuszyński pisał: „Na te groby powinni z daleka przychodzić pielgrzymi, by się uczyć miłości do Ojczyzny. Powinni tu przychodzić ludzie małej wiary, aby się napełnić wiarą niezłomną, ludzie miałkiego ducha, aby się nadyszyć bohaterstwa. A że tu leżą uczniowie w mundurach, przeto ten cmentarz jest jak szkoła, najdziwniejsza szkoła, w której dzieci jasnowłose i błękitnookie nauczają siwych o tym, że ze śmierci ofiarnej najbujniejsze wyrasta życie.”
Zapaliliśmy znicze, m.in. na grobie Jurka Bitschana, Antosia Petrykiewicza, Jasia Kukawskiego.
Na Cmentarzu Łyczakowskim, którego kwatera Orląt jest tylko częścią, spoczywa wiele wybitnych osobistości związanych z polską historią, nauką i kulturą. Stanęliśmy nad grobami: Władysława Bełzy, Marii Konopnickiej, malarza Artura Grottgera, wybitnego matematyka Stefana Banacha, historyka Karola Szajnochy.
Po powrocie do centrum Lwowa zwiedziliśmy Katedrę Ormiańską z II połowy XIV wieku, zobaczyliśmy Rynek z zabytkowym Ratuszem i kamienicami. Wszystkich łasuchów zachwyciły odwiedziny w Fabryce Czekolady.
Zwieńczeniem pierwszego dnia pobytu we Lwowie była wizyta w Teatrze Opery i Baletu, gdzie obejrzeliśmy balet Igora Strawińskiego „Święto wiosny”, „Pulcinella”.
Następny dzień rozpoczęliśmy od mszy świętej w Bazylice Archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zarówno dla nas jak i obecnych na tej mszy Polaków – mieszkańców Lwowa szczególne znaczenie miała obecność pocztów sztandarowych szkół.
Świątynia, w której uczestniczyliśmy w uroczystej mszy, jest miejscem wyjątkowym w historii Lwowa i Polski. To tutaj 1 kwietnia 1656 roku przed cudownym obrazem Matki Boskiej Łaskawej złożył śluby lwowskie król Jan II Kazimierz.
Ostatnie chwile pobytu we Lwowie spędziliśmy spacerując po starych zaułkach miasta. Odwiedziliśmy dawną dzielnicę żydowską, Politechnikę Lwowską i szkołę im. Henryka Sienkiewicza.
Wyjazd do Lwowa nie był dla nas typową wycieczką. Ciesząc się barwami złotej polskiej jesieni, mogliśmy zwiedzić miasto Lwów, zobaczyć miejsca pamięci, a także uczyć się patriotyzmu od naszego patrona. Mamy nadzieje, że będzie jeszcze okazja udać się na Ukrainę, do Lwowa. Polecamy wszystkim.
M. Nizioł
Wycieczka do Sandomierza
- 1442
Wyjście na Mogiłę Bezimiennych
- 5
Tradycją naszej szkoły jest odwiedzanie mogiły Bezimiennych pomordowanych w czasie II wojny światowej. Ciągle w pamięci mamy jeszcze niezwykłe spotkanie z Panem Kazimierzem Korczykiem, synem jednego ze spoczywających w leśnym grobie. Otoczył ona nas ogromną wdzięcznością za opiekę nad mogiłą, w której leży jego ojciec, a którego miejsca pochówku przez wiele lat cała jego rodzina poszukiwała.
Uczniowie klas VI -VIII wraz z P. Radosławem Ziarno i P. Agatą Litwin -Ślemp udali się na mogiłę 18 października. Uprzątnęli grób, zapalili znicze, zmówili krótką modlitwę za pomordowanych i za tych, którzy tej zbrodni się dopuścili. Pamiętajmy, że pamięć o tamtych wydarzeniach nie może zaginąć.
Dzień Papieski
Pasowanie pierwszoklasistów na uczniów, Święto Komisji Edukacji Narodowej
- 74
14 października nierozerwalnie kojarzy nam się z polską edukacją. Dzień ten upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce, jak i w całej Europie. Komisja ta została powołana z inicjatywy króla polskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773 r.
Przypomnijmy. W 1772 r. doszło do I rozbioru Polski. Był to duży wstrząs dla Polaków. Wydarzenie to sprawiło, że część polskiego społeczeństwa zrozumiała, że upadające państwo uratować może tylko pokolenie świadome swych obowiązków obywatelskich, wyposażone w wiedzę użyteczną, opartą na ówczesnych zdobyczach nauki. Tak zrodził się zamysł powołania Komisji Edukacji Narodowej, która zająć miała się reformą szkolnictwa w Polsce.
Od 1982 r., na mocy ustawy Karta Nauczyciela dzień 14 października obchodzony jest jako Dzień Edukacji Narodowej.
12 października w naszej szkole świętowaliśmy rocznicę powołania tejże komisji. Uczniowie klasy IV wraz z wychowawczynią P. Agnieszką Koszelą zaprezentowali krótki program słowno - muzyczny. Przedstawili oni, jakże dobrze nam znane, sceny z życia uczniowskiej braci.
Jednak najważniejszym punktem naszej uroczystości było przyjęcie pierwszoklasistów w poczet uczniów Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Zabratówce. Na początku pierwszacy zaprezentowali swoje umiejętności: recytowali i śpiewali. Udowodnili, że znają zasady panujące w szkole, sporo wiedzą o swojej Ojczyźnie. Wszyscy zebrani uznali, że niedawne przedszkolaki są gotowe, aby złożyć ślubowanie i zostać prawdziwymi uczniami. Po odśpiewaniu hymnu narodowego, w obecności sztandaru szkoły, pierwszoklasiści uroczyście ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami. Następnie Pani dyrektor Małgorzata Nizoł dokonała aktu pasowania. Na pamiątkę tego wydarzenia nowi uczniowie otrzymali okolicznościowe dyplomy. Po pełnej emocji uroczystości uczniowie klas I, ich Rodzice i wychowawca spotkali się na poczęstunku. Bez wątpienia ten dzień pozostanie w pamięci pierwszoklasistów.
Wybory 2018
- 2
Dzień Chłopaka
Wyjazd do kina na film "Dywizjon 303"
Zarządzenie nr 16/2018 Dyrektora Szkoły Podstawowej w Zabratówce z dnia 28 września 2018 roku w sprawie sposobu wnoszenia opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz posiłków w Szkole Podstawowej w Zabratówce
Organizacja uroczystości szkolnych przez Radę Rodziców w roku szkolnym 2018/19
Ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków dzieci i młodzieży szkolnej
Umowa ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków dzieci i młodzieży szkolnej na terenie szkoły, jak również w przypadku organizowania imprez i wycieczek szkolnych w kraju, jest dobrowolną umową ubezpieczenia. Może być zawierana wyłącznie z woli rodziców.
Aby przystąpić do zaproponowanego przez naszą szkołę ubezpieczenia NWW Uczniów trzeba wybrać odpowiedni wariant ubezpieczenia, zaznaczyć go na ulotkach Supra Brokers i przekazać informację placówce. Wpłaty przyjmowane będą do 25 września 2018 roku.
Ubezpieczenie rozpoczyna się od dnia 01.09.2018 roku i trwa do 31.08.2019 roku.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/19
3 września br. odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego. Najpierw nasze kroki skierowaliśmy do kościoła, gdzie uczestniczyliśmy we Mszy św. Później udaliśmy się do szkoły. Wszyscy - uczniowie, ich rodzice, nauczyciele, pracownicy obsługi - zebrali się na sali gimnastycznej. Zgromadzonych powitała Pani dyrektor Małgorzata Nizioł. Następnie uczniowie wraz z wychowawcami rozeszli się do klas. Po powakacyjnym powitaniu i zapisaniu planu każdy udał się do swojego domu, by jeszcze przez chwilę cieszyć się odchodzącymi wakacjami.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego
- 44
Długo wyczekiwany dzień w końcu nadszedł. Po 10 miesiącach wytężonej pracy, miesiącach pełnych obowiązków, wielkich radości i małych smutków 22 czerwca spotkaliśmy się, by odebrać wyniki naszych tegorocznych szkolnych zmagań.
Najpierw udaliśmy się do kościoła, by tam podczas Mszy św. podziękować za miniony rok szkolny. Następnie, po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia, za pocztem sztandarowym podążyliśmy do szkoły. Tam zgromadziliśmy się na sali gimnastycznej. Najpierw wysłuchaliśmy krótkiego programu artystycznego w wykonaniu uczniów kl. III oraz uczennic kl. VII.
Po części artystycznej i uroczystym odśpiewaniu hymnu państwowego nadszedł czas na uhonorowanie nagrodami i wyróżnieniami uczniów, którzy w bieżącym roku szkolnym szczególnie zasłużyli się. Tę część tego radosnego dnia zakończyły życzenia radosnych wakacji. Potem wszyscy udali się po raz ostatni do swoich klas, by odebrać swoje świadectwa i pożegnać się ze szkolna ławą na krótkie 2 miesiące.
Do zobaczenia we wrześniu!
Dzień Niezapominajki
- 71
Dzień Mamy i Taty
- 16
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie