• Być jak Ignacy

          • #wyzwanieignacego             @bycjakignacy

            @Trzecia klasa wraz z wychowawczynią Magdaleną Gibałą dołącza do VIII edycji programu BYĆ JAK IGNACY@

            W tym roku uczniowie z pomocą Ignacego, robota Blu oraz ciekawych gości nauczą się pracować metodą naukową i dowiedzą się, jak stawiać trafne pytania badawcze, formułować hipotezy, a następnie je weryfikować! Uczestnicy zdobędą wiedzę o wielu różnych rodzajach energii, a także poznają ciekawych, współczesnych naukowców i specjalistów z dziedziny energetyki. Zaczynamy zatem ekscytującą przygodę. Do dzieła #wyzwanieignacego - Walczymy o NAUKOWE KOŁO MIESIĄCA

          • Zdrowo jemy - dobrze się czujemy

          • 27 października uczniowie klasy pierwszej w ramach realizacji bloku tematycznego pt. "Smacznie i zdrowo" samodzielne przygotowali pyszne kanapki z przyniesionych z domu produktów.

            Dzieci dobrze wiedzą, że aby przystąpić do działań kulinarnych należy dokładnie umyć ręce. Uczniowie przypomnieli sobie zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas posługiwania się nożem, po czym wszyscy przystąpili do przygotowania stanowisk pracy i zabrali się do przygotowania kanapek. Zadanie nie było łatwe, ponieważ musieli umyć wszystkie warzywa, pokroić je oraz obrać jajka ze skorupek. Wszystkie te zadania wykonali znakomicie. Kanapki były nie tylko smaczne i zdrowe, ale też pięknie ozdobione. Okazało się też, że najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie, dlatego nawet największe niejadki zjadały swoją porcję z apetytem. Wykazali się również gościnnością, zapraszając na poczęstunek kolegów i koleżanki ze starszych klas.

            W czasie tych zajęć dzieci kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków oraz rozwijały kreatywność i wyobraźnię.

            SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO - PIERWSZAKI ROBIĄ KANAPKI

          • Dzień Kasztana

          • Tegoroczna jesień mieni się przepiękną paletą barw. Ta pora roku obfituje również w bogate dary ziemi. Samorząd Uczniowski postanowił zaakcentować jeden z nich. I tak 27 październik został w naszej szkole ogłoszony jako "Dzień Kasztana". Na korytarzach i w klasach można było zobaczyć przepiękne kompozycje z liści, szyszek, orzechów, kwiatów i kasztanów. Nie zabrakło również jesiennych płodów ziemi, wśród których niekwestionowany prym wiodła majestatyczna Pani Dynia. Z przyniesionych darów stworzyliśmy urokliwy jesienny kącik przy wejściu do naszej szkoły. Dziękujemy Wszystkim Nauczycielom, Pracownikom oraz Uczniom za zaangażowanie się w tę akcję.

          • Wizyta na leśnej mogile

          • 27 października, zgodnie z tradycją, uczniowie naszej szkoły (klasa 5 i 6) wraz z panią Jadwigą Rybką-Ludwiczak i panem Radosławem Ziarno udali się na leśną mogiłę ofiar II wojny światowej. 

            Na miejscu uprzątnęliśmy grób, wyczyściliśmy go i zabraliśmy stare znicze. Następnie zapaliliśmy nowe i zmówiliśmy modlitwę za dusze spoczywających tu ludzi. 

            Do szkoły wróciliśmy zmęczeni, ale z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku. 

          • Wrzesień i październik z Laboratoriami Przyszłości

          • We wrześniu klasa 1 realizowała temat: Klocki LEGO w zabawie i nauce - klockowe figury geometryczne​​​​​​​.

            ​​​Ile cudów można wyczarować przy pomocy Laboratoriów przyszłości. Od początku roku szkolnego mówiliśmy o obsłudze drukarki 3d. Dzięki niej nasza świetlica szkolna wzbogaciła się o nowe gry.​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

            Na lekcjach fizyki ułatwiło to zrozumienie uczniom tematu. W klasie 7 uczennice mogły wykorzystać wydrukowane kulki do zrozumienia siły grawitacji. W klasie 8 uczniowie montowali obwód elektryczny dzięki płytce Arduino.

            Na świetlicy również uczyliśmy się podłączyć kable tak aby święciła nam żarówka.

            ​​​​​​Uczennice klasy 7 na zajęciach kreatywnych z języka angielskiego kręciły krótkie filmiki będące ich wizytówkami. Używały do tego sprzętu pozyskanego w ramach Laboratoriów Przyszłości.

            Na lekcji języka polskiego pt. Pan Kleks w świecie lego uczniowie klasy 4 wymyślali swoje fantastyczne sprzęty zupełnie tak, jak pan Kleks.

            Z klockami Lego pracowała także klasa 3 oraz uczniowie uczęszczający na świetlicę.

            Jak łatwo porównać twardość materiałów? O tym przekonała się na fizyce klasa 7 omawiając stany skupienia ciał.

          • Udział w konferencji "Cisi bohaterowie trudnych czasów"

          • 24 października br. przedstawiciele klasy 6 i 7 udali się wraz z panią dyrektor Małgorzatą Nizioł oraz panią Iwoną Jabłońską-Meksułą do Chmielnika na konferencję pt. "Polscy bohaterowie ratujący Żydów na terenie powiatu rzeszowskiego i łańcuckiego".

            Referaty wygłosili pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie oraz Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego.

            Sympozjum było niezwykle ciekawe i wynieśliśmy z niego mnóstwo wiedzy i ciekawych informacji. Zapoznaliśmy się z sylwetkami Polaków, którzy udzielali pomocy Żydom na terenach dzisiejszych powiatów: rzeszowskiego i łańcuckiego.

          • Dzień włoski w klasie 1

          • Andremo in Italia - pierwszoklasiści podróżują do Włoch

            Pizza to jedna z najważniejszych potraw włoskiej kuchni. Dzisiaj mogli przekonać się o tym pierwszoklasiści dzięki Pani Izie, która przygotowała dla nich przepyszną pizzę. W prawdziwej włoskiej pizzy najważniejsze jest dobre ciasto, sos pomidorowy i świeża mozzarella. Taka właśnie była pizza, którą klasa pierwsza zajadała podczas włoskiego dnia w naszej szkole. Aby jeszcze mocniej poczuć klimat Włoch uczniowie z uwagą słuchali opowieści o włoskiej kulturze i ciekawych zabytkach. Nie zabrakło włoskiej muzyki i nauki kilku włoskich słówek czy zwrotów. Ten dzień na długo zapadnie w naszej pamięci. Serdecznie dziękujemy Pani Izie za tę wspaniałą podróż do Włoch.

          • Światełko pamięci dla Łyczakowa

          • Dziękujemy wszystkim, którzy przynosząc białe i czerwone znicze przyczynili się do akcji ,,Światełko Pamięci dla Łyczakowa". Zostały one przekazane do TVP3 Rzeszów, skąd trafią na polskie cmentarze na Ukrainie.

          • Przerwa na czytanie

          • 19 października 2023 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „Przerwa na czytanie”. Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.

            Tego dnia uczniowie czytali książki przyniesione z domu lub wypożyczone z biblioteki szkolnej, dzięki czemu sale lekcyjne zamieniły się w czytelnie. Cała społeczność szkoły zaangażowała się w akcję. Czytaliśmy to, co lubimy bo to sprawia nam przyjemność. Najmłodsi czytelnicy przebrali się za ulubioną postać z książki lub zakładali maski i bawili się inscenizując znane wiersze. Niektórzy postanowili czytać siedząc w ławkach, inni wybrali wygodne materace. Jeszcze inni leżeli wygodnie otuleni kocami i poduszkami. Znaleźli się również tacy śmiałkowie, którzy wybrali się na strych i tam, naśladując bohaterów lektury, postanowili poczytać. Czytały również nasze pani nauczycielki, zarówno dla siebie, jak i dla swoich podopiecznych. Czytaliśmy poezję i prozę, wspólnie i indywidualnie.

            Okazało się, że wspólne czytanie może dać wiele radości wszystkim „zaczytanym”, których było aż stu.

          • Dzień Papieski

          • 20 października br. odbył się w naszej szkole apel z okazji Dnia Papieskiego.

            Jego celem było przypomnienie sylwetki wielkiego Polaka Karola Wojtyły, który został papieżem i przyjął imię Jan Paweł II. Jego długi pontyfikat należał do tych najbardziej owocnych, wypełnionych pielgrzymkami, encyklikami i propagowaniem ruchu ekumenicznego. Jego dziedzictwo i ogromna spuścizna budzą podziw i szacunek u kolejnych pokoleń Polaków.

            Z tego względu uczniowie klasy 4, na czele z panią Agnieszką Koszelą, przygotowali akademię, w której na nowo pokazali nam historię i osiągnięcia tego niezwykłego człowieka, ogłoszonego zresztą przez Kościół Katolicki Świętym.

          • Wycieczka do Puław na Leśną Szkołę

          • W dniu 16 października br. uczniowie klas IV-VII wyjechali na zajęcia rekreacyjno-integracyjne pod nazwą „Leśna Szkoła” w Puławach Górnych. Leśna szkoła jest przyjemną alternatywą klasycznej wycieczki szkolnej z naciskiem na zespołowość, zabawę, ale i edukację.

            Wyjazd uczniów „w teren” stanowił idealną okazją do nauki samodzielności i odpowiedzialności. Był to też bardzo dobry sposób na integrację. Uczniowie uczestniczyli we wspólnych konkurencjach i zadaniach grupowych ucząc się
            przy tym zasad tzw. zdrowej rywalizacji. Dla opiekunów była to też świetna okazja, aby przyjrzeć się swoim podopiecznym pod kątem ich współdziałania w pracy zespołowej.

            Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w niezwykle angażujących zabawach grupowych takich jak podchody - leśna gra terenowa, podczas której uczestnicy zostali podzieleni na dwa zespoły poruszające się różnymi trasami. Zadania sprawdzały umiejętność zdobywania informacji, zręczność, umiejętność
            przekazywania informacji i poruszania się w terenie, ale i wiedzę dotyczącą lasu i stworzeń w nim żyjących.

            Wspaniałą rozgrywką okazał się paintball elektroniczny, podczas którego każdy zespół miał za zadanie zdobyć jak najwięcej punktów dla swojej drużyny używając specjalnych pistoletów „uzbrojonych” w sygnały elektroniczne.

            Najwięcej emocji wzbudziły jednak zjazdy na monster - hulajnogach ze stoku narciarskiego. Uczestnicy poruszali się w górę koleją krzesełkową, co stanowiło
            dodatkową atrakcję. Ciekawą konkurencję stanowiła „Wieża ze skrzynek”, a zadaniem uczestników było zbudowanie jak najwyższej wieży ze skrzynek po napojach. Trudność tej konkurencji polegała na tym, że uczestnik cały czas znajdował się na szczycie wieży – układając kolejne skrzynki podawane z
            dołu przez pomocników. Podejmując próbę układania wieży uczniowie uczyli się współdziałania, podejmowania wspólnych decyzji, ustalania najlepszej strategii.

            W dalszej części dnia uczniowie mieli także możliwość korzystania z toru łuczniczego, gdzie ćwiczyli strzelanie do tarczy z profesjonalnych
            łuków. Konkurencja ta cieszyła się bardzo dużym powodzeniem. Kolejnym wyzwaniem była „tyrolka”, czyli zabawa wytrzymałościowa polegająca na zjeżdżaniu kolejnymi odcinkami liny w podwieszeniu w specjalnej uprzęży. Do tego zadania chętnych nie brakowało, gdyż niemal każdy uczeń chciał sprawdzić, czy podoła takiemu wyzwaniu i przezwycięży swoje lęki.

            Pod koniec tego intensywnego wyjazdu odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasy, co też miało (oprócz zaspokojenia głodu) wątek edukacyjny i wychowawczy. Uczniowie musieli zadbać o utrzymanie ognia,
            zorganizować sobie stanowisko „pracy” oraz pilnować, aby ich samodzielnie przygotowywany posiłek nadawał się do zjedzenia.
            Po tak emocjonującym dniu, kiełbaska smakowała wyśmienicie, a podczas drogi powrotnej niejeden uczeń już smacznie chrapał…

          • Nie taka mumia straszna!

          • Klasa 5 na lekcji historii w praktyce mogła poznać proces przeprowadzany w starożytnym Egipcie – proces mumifikacji. Uczniowie podzielili się na dwie grupy, z których każda miała za zadanie z wybranego kolegi lub koleżanki stworzyć jak najbardziej autentyczną mumię. Nasi uczniowie nie tylko świetnie poradzili sobie z tym zadaniem, ale wykazali się również niezwykłą kreatywnością bo do procesu mumifikacji wykorzystali papier toaletowy! Zabawa dostarczyła wiele radości, a także poszerzyła wiedzę na temat starożytnego Egiptu.

          • Być jak Leonardo Da Vinci

          • Most bez gwoździ. Czy to w ogóle możliwe? W XV wieku Leonardo Da Vinci zaprojektował niezwykły most, który stoi stabilnie bez żadnych wspierających elementów. Uczniowie klasy VI postanowili sprawdzić swoje możliwości i wspierając się logicznym myśleniem oraz twórczą działalnością wykonali most według renesansowego twórcy. W podjęciu tego wyzwania konieczne było skupienie i umiejętność wzajemnej współpracy. Wyzwanie było trudne, ale szóstoklasistom się udało!

          • 250. rocznica powstania Komisji Edukacji Narodowej

          • 13 października br. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 250. rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej.

            Na początek głos zabrała pani dyrektor, która powitała wszystkich zebranych.

            Uczniowie przygotowani przez opiekunki SU - panią Magdalenę Gibałę i Beatę Zaborowską - zaprezentowali program artystyczny. Przypomnieli w nim historię powstania Komisji Edukacji Narodowej. Okazuje się, że była to pierwsza na świecie instytucja mająca stworzyć podwaliny nowoczesnego szkolnictwa.

            W drugiej części uczniowie zaprezentowali humorystyczne scenki z życia szkoły. Wszyscy obecni na sali doskonale się bawili.

            Na zakończenie wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły zostali zaproszeni na środek i wręczono im pamiątkowe medale przygotowane przez Samorząd Uczniowski. Odśpiewano sto lat, co było bardzo miłym i wzruszającym gestem. Pani dyrektor złożyła życzenia i przyznała nagrody wyróżnionym przez siebie nauczycielom i pracownikom szkoły.

            To była wspaniała uroczystość, za której przygotowanie serdecznie dziękujemy całemu Samorządowi Uczniowskiemu.

          • Pasowanie pierwszoklasistów

          • Pasowania nadszedł czas, uczniem będzie każdy z nas!

            12 października br. odbyło się uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na uczniów. To był wyjątkowy dzień dla całej społeczności szkolnej. Dzieci zaprezentowały wspaniały program artystyczny. Rewelacyjnie zdały egzamin przeprowadzony przez starszych kolegów. Pokazały umiejętności recytatorskie, wokalne oraz taneczne. Wykazały się również wiedzą o naszej ojczyźnie.

            Pierwszoklasiści ślubowali na sztandar szkoły, że będą kochać swoją ojczyznę, będą dobrymi uczniami, będą szanować kolegów, nauczycieli i rodziców. Po tym uroczystym momencie Pani Dyrektor Małgorzata Nizioł dokonała aktu pasowania na uczniów Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Zabratówce. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Następnie udali się do klasy na słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców.

            Wszystkim pierwszoklasistom życzymy wielu sukcesów, wspaniałych chwil w szkole i dużo, dużo radości!

          • Wystawa poświęcona Polakom ratującym Żydów

          • Na korytarzu pierwszego piętra można w naszej szkole obejrzeć wystawę poświęconą Polakom ratującym Żydów podczas II wojny światowej zamieszkałych na terenie naszej gminy.

            Uczniowie i pracownicy szkoły wnikliwie zapoznali się z wystawą podczas lekcji historii oraz zajęć z wychowawcami.

            Okazało się, że niektórzy uczniowie rozpoznali na zdjęciach swoich przodków. Wiekszość natomiast uświadomiła sobie, że bohaterowie to często zwykli, skromni ludzie żyjący wśród nas. Tacy byli właśnie najbardziej znani Ulmowie z Markowej, ale cichych, często zapomnianych bohaterów było o wiele więcej. Wspomniana wystawa przypomina nam właśnie o nich.

          • Ile waży Święty Mikołaj?

          • Zapraszamy wszystkich do udziału w konkursie "Ile waży Święty Mikołaj?"

            Konkurs polega na zebraniu bilonu o jak największej wartości lub wadze. Celem zbiórki jest wsparcie funduszu, z którego wypłacane są stypendia oraz wsparcie dla dzieci i młodzieży, wychowanków Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo.

            Pomaganie innym, słabszym, uboższym, potrzebującym pomocy kształci empatię oraz uczy angażowania się w działania charytatywne i społeczne.

            Bilon będzie zbierany do 15 stycznia 2024 roku w przedsionku naszej szkoły.

            Gorąco zachęcamy do udziału w akcji.

          • Pasowanie na Świetlików

          • W środę 4 października na świetlicy odbyło się pasowanie na Świetlików. Dzieci zostały pasowane kredką, otrzymały dyplomy oraz słodkie co nieco :-)

      • Nagłówek

      • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

        Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

      • Nagłówek

      • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

        Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.