19 listopada br. o godzinie 16.00 odbędzie się w naszej szkole wywiadówka.
Zapraszamy serdecznie wszystkich rodziców.
19 listopada br. o godzinie 16.00 odbędzie się w naszej szkole wywiadówka.
Zapraszamy serdecznie wszystkich rodziców.
12 listopada br. odbyło się w naszym oddziale przedszkolnym pasowanie na przedszkolaka.
Przedszkolaki bardzo przeżywały ten dzień. Pięknie wystrojone zaprezentowały swój program artystyczny, który wzruszył do łez niejednego rodzica.
Następnie odbyło się pasowanie przez panią dyrektor.
Każde dziecko otrzymało dyplom i pluszową sówkę, które będą im przypominać o tym wyjątkowym dniu.
Wszystkim przedszkolakom gratulujemy i życzymy wielu sukcesów.
Poniżej relacja fotograficzna z tego wydarzenia.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku z pasowania przedszkolaków
W dniu 10 listopada uczniowie klas I-III jeszcze o zmroku zgromadzili się pod szkołą, aby odprawieni przez Panią Dyrektor pod czujnym okiem pań: Joanny Jabłońskiej, Magdaleny Gibały, Beaty Zaborowskiej i Agnieszki Koszeli wyruszyć na wycieczkę do urokliwego o każdej porze roku grodu Kraka w ramach pilotażowego przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka „Poznaj Polskę”.
Poznaj Polskę to nowe przedsięwzięcie MEiN, które ma na celu zapoznanie z naszym dziedzictwem narodowym i kulturowym oraz popularyzację osiągnięć polskiej nauki. Ponadto pozwala urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabiera praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stwarza uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym. Przedsięwzięcie jest elementem programu „Polski Ład”.
W ramach przygotowanego przez naszą szkołę wniosku oraz dzięki uzyskanemu przez Organ Prowadzący dofinansowaniu mogliśmy wziąć udział w tym wspaniałym przedsięwzięciu.
Oprócz zadań założonych przez MEiN, celem naszej wycieczki było propagowanie patriotyzmu, ukazanie roli Krakowa w dziejach Polski, łączenie wiedzy teoretycznej z praktyczną, obserwacja i czerpanie pozytywnych wrażeń w kontakcie z przyrodą, zainteresowanie różnorodnością gatunków świata zwierząt, kształtowanie świadomości ekologicznej oraz integracja klas po nauczaniu zdalnym.
Podróż do dawnej stolicy Polski przebiegła w miłej atmosferze. Pan przewodnik zapoznał nas z wieloma ciekawymi informacjami na temat miast, przez które przejeżdżaliśmy. W tym dniu 7. urodziny obchodziły nasze urocze bliźniaczki z klasy I. Nie obyło się więc bez odśpiewania piosenki “Sto lat”.
Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Ogrodzie Zoologicznym w Krakowie. Przed wejściem na teren ZOO zapoznaliśmy się z obowiązującym tam regulaminem. Uczniowie podziwiali różne ptaki m.in. papugi, bażanty, kanarki, szpaki, sowy. Duże zainteresowanie wzbudziły flamingi. Atrakcją było również pingwinarium. Uczniom bardzo podobały się spacerujące żyrafy, antylopy, zebry, tapiry i renifery. Wiele emocji wzbudzili drapieżni mieszkańcy ogrodu, a szczególnie tygrysy i lwy, majestatycznie przechadzające się po swoim terytorium. Zachwycający był widok małp. W pawilonie, gdzie panuje ciemność, grupa mogła podziwiać zwierzęta aktywne nocą tj. jeżatki afrykańskie, leniwce, nietoperze, pancerniki, kanguroskoczki, jeże. Interesującym miejscem zwiedzania było egzotarium pełne rzadkich gatunków płazów, gadów i ryb. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się aksolot – jedno z najdziwniejszych stworzeń świata. To nieduża salamandra o wiecznie uśmiechniętym pyszczku i ciemno ubarwionej, nakrapianej skórze. Wyczekiwanymi przez dzieci zwierzętami, okazały się olbrzymie słonie, które wyróżniały się ciekawą historią. Pan przewodnik zwrócił nasza uwagę na rośliny rosnące w zoo. Bogata kolekcja drzew i krzewów ozdobnych, zwłaszcza różaneczników, azalii i hortensji sprawiła, że także miłośnicy roślin znaleźli coś dla siebie. Pobyt w „królestwie zwierząt” dostarczył dzieciom wiele pozytywnych emocji. Dał chwilę wytchnienia i relaksu w otoczeniu cudownego świata fauny i flory. Zrobione zdjęcia będą przypominały o tej niezwykłej wizycie.
Kolejnym i bardzo ważnym punktem wycieczki było zwiedzanie Kopca Kościuszki. To unikatowe miejsce na mapie Krakowa. Stąd rozciąga się najpiękniejsza panorama okolicy z widokiem na najbardziej charakterystyczne miejsca na starym mieście – Wawel, Bazylikę Mariacką, Sukiennice czy Rynek Główny. Z Kopca rozciąga się również widok na całą Wyżynę Krakowską, Kotlinę Sandomierską, Pogórze Wielickie, a przy dobrej widoczności można zobaczyć nawet Tatry! Na samym szczycie Kopca, który od zawsze był miejscem łączącym wszystkich Polaków, przypominającym ważne momenty z dziejów naszej Ojczyzny wysłuchaliśmy opowieści przewodnika o tym niezwykłym miejscu oraz odśpiewaliśmy wszystkie zwrotki hymnu narodowego, przyłączając się do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Śpiewanie “Mazurka Dąbrowskiego” na wysokości 34 metrów w przeddzień 103. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości z pewnością zapamiętamy na długo. Mogliśmy podziwiać biało-czerwoną flagę rozpostartą od szczytu Kopca po samą podstawę z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Żądni kolejnych wrażeń udaliśmy się na Wzgórze Wawelskie. Zdecydowanie najwięcej emocji wzbudziła wizyta u Smoka Wawelskiego i oczekiwanie na chwilę, gdy smok będzie zionął prawdziwym ogniem. Przy pomniku smoka byliśmy świadkiem oświadczyn - ta romantyczna scena również wzbudziła duże zainteresowanie naszych podopiecznych.
Przy pięknej jesiennej pogodzie, która tego dnia wyjątkowo dopisywała, uczniowie z radością przyglądali się majestatycznej Wiśle, którą wedle słów legendy wypił w całości spragniony smok wawelski. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy legend barwnie opowiedzianych przez przewodnika, ale także znanych nam z lekcji szkolnych, wynikających z podstawy programowej. Nie zabrakło także solidnej dawki faktów historycznych związanych z Krakowem.
Spacer nad Wisłą i wizyta złożona smokowi wawelskiemu były preludium do tego, co uczniowie mogli podziwiać później. Punktem obowiązkowym w harmonogramie wycieczki była wizyta na dziedzińcu Zamku Królewskiego. Podziwiając lekkie krużganki, wsparte na smukłych arkadowych kolumnach, stanowiące doskonały przykład architektury czasów renesansu, wyobrażaliśmy sobie jak niegdyś przechadzały się tamtędy koronowane głowy, najważniejsi monarchowie świata, dwórki i służba.
Rynek Główny, Pomnik Adama Mickiewicza, Kościół Mariacki to kolejne punkty na trasie wycieczki. Mieliśmy okazję wysłuchać na żywo hejnału, który rozlegał się z wieży Kościoła Mariackiego oraz wysłuchać legendy o wieżach Kościoła Mariackiego. Pan przewodnik pokazał nam również związane z tą legendą narzędzie zbrodni - według legendy młodszy z braci z zazdrości zabił starszego, wbijając mu nóż. Wyrzuty sumienia skłoniły potem bratobójcę do samobójczego skoku z kościelnej wieży. Nóż, którym dokonał zbrodni, został umieszczony naprzeciw kościoła Mariackiego – w Sukiennicach, przy wejściu usytuowanym od strony świątyni – na pamiątkę tej smutnej historii.
W dalszym etapie wycieczki mogliśmy także zobaczyć słynne Okno Papieskie na ulicy Franciszkańskiej, a także podziwiać bogactwo jesiennych barw na krakowskich Plantach.
Po posiłku i krótkim odpoczynku przy ulicy Floriańskiej wróciliśmy na Rynek Główny pod pomnik Adama Mickiewicza. W tym wyjątkowym miejscu - największym w Europie średniowiecznym rynku mogliśmy poczuć niezwykłą atmosferę, zakupić pamiątki oraz nakarmić słynne krakowskie gołębie, które - jak głosi legenda są zaczarowanymi rycerzami.
Bardzo zmęczeni, z plecakami pełnymi różnych pamiątek z wycieczki dotarliśmy na parking, gdzie czekał nasz autobus. W autokarze dzieliliśmy się wrażeniami z wycieczki. Niektórzy z nas byli bardzo zmęczeni i zasnęli, ale zdecydowana większość zachowała pełną energię aż do Zabratówki.
Wycieczka – chociaż jednodniowa – dała nam wiele radości i poszerzyła naszą wiedzę. Wyjazd ten okazał się nie tylko wyprawą krajoznawczą, ale też piękną lekcją historii Polski. Przekonaliśmy się, że odpoczywając i bawiąc się, możemy także wzbogacać naszą wiedzę. Cele i założenia programowe wycieczki zostały w pełni zrealizowane. Zgadzamy się z Markiem Twainem, że „Należy podróżować, by się czegoś nauczyć”.
Poniżej fotorelacja z naszego wyjazdu.
W środę, 10 listopada o godzinie 11:11 zaśpiewajmy razem hymn
Tak śpiewaliśmy hymn 10 listopada punktualnie o 11:11
Uczniowie klas młodszych, którzy są dzisiaj na wycieczce w Krakowie, odśpiewali hymn na Kopcu Kościuszki. Brawo!!!
W tym roku po raz kolejny wzięliśmy udział w akcji "Szkoła pamięta", której celem jest pielęgnowanie pamięci o naszych przodkach oraz pogłębianie wiedzy o polskiej historii.
Patronat nad akcją sprawuje Minister Edukacji i Nauki.
W ramach akcji odwiedziliśmy leśną mogiłę bezimiennych ofiar II wojny światowej oraz groby nieżyjących już nauczycieli i pracowników naszej szkoły znajdujące się na zabratowskim cmentarzu.
W tym roku nasza szkoła po raz kolejny bierze udział w akcji Góra Grosza organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. W klasach znajdują się pojemniki, do których uczniowie mogą wrzucać monety wszelkiej maści. Celem akcji jest uwrażliwienie uczniów na trudną sytuację ich równieśników, którzy nie wychowują się w swojej rodzinie. Zebrane pieniążki zostaną przekazane na pomoc dla tych właśnie dzieci.
Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w akcji.
29 października br. uczniowie klasy pierwszej wraz ze swoją wychowawczynią wybrały się do Biblioteki Publicznej w Zabratówce. Tam wzięły udział w zabawach przygotowanych przez panią Irenę Szczypek pracującą w tejże bibliotece. Pierwszaki wysłuchały też bajek czytanych przez panią Irenę, mogły się zapoznać z księgozbiorem oraz wypożyczyć do domu wybrane pozycje. W ten sposób już od początku nauki w szkole podstawowej dzieci wyrabiają w sobie nawyk odwiedzania biblioteki i czytania :-)
28 października przedszkolaki i uczniowie klas I-III z naszej szkoły wzięli udział w akcji ,,Przerwa na Czytanie”. Jest to II Międzynarodowa edycja VI Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie. Akcja realizowana jest w ramach kampanii społecznej ,,Cała Polska Czyta Dzieciom”. Najważniejszym celem akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, pokazanie uczniom, że czytanie jest świetną rozrywką, a także zachęcenie do sięgania po książkę w każdej wolnej chwili. W naszej szkole to I edycja tej wspaniałej akcji. Uczniowie wraz nauczycielami chętnie wzięli udział w wyzwaniu. Tłumie odwiedzili szkolną bibliotekę, posłuchali bajek czytanych przez panie bibliotekarki i wypożyczyli ciekawe pozycje. Najmłodszym w salach czytały panie wychowawczynie i pani praktykantka. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały opowiadań. Na pewno w przyszłym roku również weźmiemy udział w biciu rekordu czytania na przerwie.
29 października br. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w audycji muzycznej Szkoły Muzycznej Yamaha. Jej tematem były skrzypce. Zostały zaprezentowane skrzypce małe, skrzypce duże, altówka oraz skrzypce elektryczne. Poznaliśmy budowę oraz brzmienie tych instrumentów, a także różne techniki artykulacyjne. To były bardzo ciekawe zajęcia.
22 października br. uczniowie z klasy 4,5,6 i 8 odwiedzili wraz z nauczycielami leśną mogiłę bezimiennych ofiar II wojny światowej pomordowanych przez hitlerowców w 1940. Jak każdego roku zaczęliśmy od uprzątnięcia grobu oraz zapalenia na nim zniczy. Następnie zmówiliśmy modlitwę za spokój dusz spoczywających tu ludzi.
Poniżej kilka zdjęć z naszej wyprawy.
18 października br. został rozstrzygnięty szkolny konkurs ekologiczny na "Pojazd z surowców wtórnych".
Nasi zwycięzcy to:
I miejsce - Małgorzata Kusz (klasa 3)
II miejsce - Tomasz Janas (klasa 3)
III miejsce - Seweryn Kmiotek (klasa 2).
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i pięknie wykonane pojazdy. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Zwycięzcy i uczestnicy konkursu oraz ich prace
18 października br. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Najpierw wzięli w nim udział uczniowie klas 0-3, następnie uczniowie klas 4-8. Część artystyczną przygotował Samorząd Uczniowski na czele ze swoim opiekunen - panią Magdaleną Gibałą.
Program był bardzo ciekawy, obfitował zarówno w poważne, jak i zabawne momenty. Nauczycielom i pracownikom szkoły najpierw złożyła życzenia pani dyrektor a następnie przewodnicząca SU. Wszyscy pracownicy szkoły dostali też piękne tulipany.
Na zakończenie pani dyrektor wręczyła w dowód uznania nagrody wybranym nauczycielom oraz pracownikom szkoły za pracę w ubiegłym roku szkolnym.
W październiku br. uczniowie klas 4-8 wzięli udział w dwudniowej wycieczce w Góry Świętokrzyskie. Wyjazd był w 80% finansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki, ponieważ nasza szkoła wzięła udział w projekcie "Poznaj Polskę", do którego została zakwalifikowana.
Podczas dwudniowej wyprawy mieliśmy okazję zwiedzić mnóstwo miejsc i zobaczyć wiele obiektów związanych z historią i kulturą naszej ojczyzny. Ponadto spędziliśmy se sobą dużo czasu, dzięki czemu jeszcze lepiej się zintegrowaliśmy ze sobą i naszymi nauczycielami.
To była naprawdę fantastyczna przygoda.
Zapraszamy do obejrzenia znajdującej się poniżej fotorelacji z naszej wycieczki :-)
Klasztor Kamedułów z obrazem Matki Boskiej Fatimskiej i Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach
Ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe
Spacer po Świętokrzyskim Parku Narodowym, Kościół i Klasztor na Świętym Krzyżu, Gołoborze na Łysej Górze
Z wizytą u Bartka :-)
Odsłonięcie geologiczne z tropami tetrapoda
Ruiny huty żelaza w Samsonowie
Dworek w Oblęgorku, w którym mieszkał Henryk Sienkiewicz - obecnie muzeum poświęcone temu pisarzowi
Zamek Królewski w Chęcinach
Kopiec Kościuszki w Połańcu
14 października br. odbyła się w naszej szkole wielka uroczystość. Nasi pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni w poczet uczniów Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Zabratówce. Dzieci były bardzo wzruszone, przejęte, ale przede wszystkim radosne i szczęśliwe.
Uczniowie klasy pierwszej pod kierunkiem swojej wychowawczyni - pani Magdaleny Gibały - przygotowały piękną część artystyczną, w której recytowały, tańczyły i śpiewały. Potem nastąpiło uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły i wreszcie pasowanie wielkim ołówkiem przez panią dyrektor Małgorzatę Nizioł.
Od dziś pierwszaki są już pełnoprawnymi członkami naszej szkolnej braci. Cieszymy się z tego ogromnie i życzymy im wielu sukcesów na ich edukacyjnej ścieżce.
Zapraszamy także do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia, która znajduje się poniżej.
Przypadający w październiku Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego to międzynarodowy dzień globalnej edukacji w zakresie zdrowia psychicznego i wsparcia osób borykających się z różnymi dolegliwościami natury psychicznej. Nasza szkoła również aktywnie włącza się w podejmowanie inicjatyw promujących zdrowie psychiczne oraz uświadamiających jego wpływ na życie człowieka.
Poniżej zamieszczamy link z prezentacją: Jak wspierać zdrowie psychiczne naszych dzieci? Zachęcamy do zapoznania się z tymi materiałami.
https://drive.google.com/file/d/1ef13GRbtpzonYkScaGmsMWAgZzqxWMFw/view?usp=sharing
4 października br. uczniowie klasy 4 i 5 wraz z wychowawczyniami udali się z wizytą do Multikina w Rzeszowie. Naszym celem było obejrzenie filmu "Mała Wielka Stopa 2. W rodzinie siła". Film bardzo nam się podobał. Był jednocześnie zabawny i wzruszający. Poruszał ważne dla nas zaganienia, takie jak relacje rodzinne i ekologia. Przekonaliśmy się, jak ważną sprawą w życiu każdego człowieka jest rodzina, na którą zawsze można liczyć. Przypomnieliśmy sobie także, że musimy wszyscy wspólnie dbać o naszą planetę, żeby przyszłe pokolenia nie stanęły w obliczu katastrofy ekologicznej. Po seansie poszliśmy jeszcze na pyszne lody, po czym wróciliśmy do domów zadowoleni i szczęśliwi. To był naprawdę udany wyjazd.
W oczekiwaniu na seans :-)
W przyszłym tygodniu w naszej szkole rozpoczną się zajęcia z Apteczki Pierwszej Pomocy Emocjonalnej. Poprowadzi je nasz szkolny pedagog - pani Iwona Jabłońska-Meksuła.
W naszej szkole będzie realizowany program profilaktyki uniwersalnej i promocji zdrowia APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ.
Gdy coś nam dolega sięgamy do apteczki pierwszej pomocy medycznej. A jak możemy pomóc sobie lub komuś, kto czuje się zraniony, czy przeżywa trudne momenty?
Program jest adresowany do dzieci w wieku 8-12 lat. Pedagog – realizator prowadzi zajęcia omawiając następujące zagadnienia:
Celem programu APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ jest rozwijanie w dzieciach podstawowych umiejętności społecznych i emocjonalnych oraz przygotowanie do radzenia sobie z trudnościami.
Realizacja programu powinna przyczynić się do rozwijania w dzieciach umiejętności radzenia sobie ze stresem i trudnościami poprzez budowanie pozytywnych przekonań, wiary w siebie i zrozumienia dla innych.
Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej jest potrzebna, by pomóc nie tylko leczyć rany duszy, ale również by odzyskać dobry humor, nadzieję i nabywać odporność psychiczną.
Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie www.pozytywnaedukacja.pl
29 września br. odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Zostały one poprzedzone kampanią wyborczą. W wyniku powszechnego, równego i tajnego głosowania wyłoniono członków SU w składzie:
Przewodnicząca: Zofia Szczepańska
Z-ca przewodniczącej: Wiktoria Lichtarska
Skarbnik: Tymoteusz Świzdor
Sekretarz: Maja Litwin
Zdjęcia przedstawiające głosowanie uczniów
Informujemy, że w najbliższy poniedziałek (tj. 27 września) w szkole będą robione zdjęcia.
Nasza placówka w roku szkolnym 2021/2022 bierze udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym "Z kulturą mi do twarzy"
Głównym celem projektu jest wprowadzenie uczniów w świat wartości oraz promowanie kultury w szerokim zakresie. Projekt jest zgodny z Podstawą Programową oraz kierunkami polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2021/22. Pod poniższym linkiem można zapoznać się z plakatem projektu.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Powered by aSc EduPage