W dniu 10 listopada uczniowie klas I-III jeszcze o zmroku zgromadzili się pod szkołą, aby odprawieni przez Panią Dyrektor pod czujnym okiem pań: Joanny Jabłońskiej, Magdaleny Gibały, Beaty Zaborowskiej i Agnieszki Koszeli wyruszyć na wycieczkę do urokliwego o każdej porze roku grodu Kraka w ramach pilotażowego przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka „Poznaj Polskę”.
Poznaj Polskę to nowe przedsięwzięcie MEiN, które ma na celu zapoznanie z naszym dziedzictwem narodowym i kulturowym oraz popularyzację osiągnięć polskiej nauki. Ponadto pozwala urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabiera praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stwarza uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym. Przedsięwzięcie jest elementem programu „Polski Ład”.
W ramach przygotowanego przez naszą szkołę wniosku oraz dzięki uzyskanemu przez Organ Prowadzący dofinansowaniu mogliśmy wziąć udział w tym wspaniałym przedsięwzięciu.
Oprócz zadań założonych przez MEiN, celem naszej wycieczki było propagowanie patriotyzmu, ukazanie roli Krakowa w dziejach Polski, łączenie wiedzy teoretycznej z praktyczną, obserwacja i czerpanie pozytywnych wrażeń w kontakcie z przyrodą, zainteresowanie różnorodnością gatunków świata zwierząt, kształtowanie świadomości ekologicznej oraz integracja klas po nauczaniu zdalnym.
Podróż do dawnej stolicy Polski przebiegła w miłej atmosferze. Pan przewodnik zapoznał nas z wieloma ciekawymi informacjami na temat miast, przez które przejeżdżaliśmy. W tym dniu 7. urodziny obchodziły nasze urocze bliźniaczki z klasy I. Nie obyło się więc bez odśpiewania piosenki “Sto lat”.
Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Ogrodzie Zoologicznym w Krakowie. Przed wejściem na teren ZOO zapoznaliśmy się z obowiązującym tam regulaminem. Uczniowie podziwiali różne ptaki m.in. papugi, bażanty, kanarki, szpaki, sowy. Duże zainteresowanie wzbudziły flamingi. Atrakcją było również pingwinarium. Uczniom bardzo podobały się spacerujące żyrafy, antylopy, zebry, tapiry i renifery. Wiele emocji wzbudzili drapieżni mieszkańcy ogrodu, a szczególnie tygrysy i lwy, majestatycznie przechadzające się po swoim terytorium. Zachwycający był widok małp. W pawilonie, gdzie panuje ciemność, grupa mogła podziwiać zwierzęta aktywne nocą tj. jeżatki afrykańskie, leniwce, nietoperze, pancerniki, kanguroskoczki, jeże. Interesującym miejscem zwiedzania było egzotarium pełne rzadkich gatunków płazów, gadów i ryb. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się aksolot – jedno z najdziwniejszych stworzeń świata. To nieduża salamandra o wiecznie uśmiechniętym pyszczku i ciemno ubarwionej, nakrapianej skórze. Wyczekiwanymi przez dzieci zwierzętami, okazały się olbrzymie słonie, które wyróżniały się ciekawą historią. Pan przewodnik zwrócił nasza uwagę na rośliny rosnące w zoo. Bogata kolekcja drzew i krzewów ozdobnych, zwłaszcza różaneczników, azalii i hortensji sprawiła, że także miłośnicy roślin znaleźli coś dla siebie. Pobyt w „królestwie zwierząt” dostarczył dzieciom wiele pozytywnych emocji. Dał chwilę wytchnienia i relaksu w otoczeniu cudownego świata fauny i flory. Zrobione zdjęcia będą przypominały o tej niezwykłej wizycie.
Kolejnym i bardzo ważnym punktem wycieczki było zwiedzanie Kopca Kościuszki. To unikatowe miejsce na mapie Krakowa. Stąd rozciąga się najpiękniejsza panorama okolicy z widokiem na najbardziej charakterystyczne miejsca na starym mieście – Wawel, Bazylikę Mariacką, Sukiennice czy Rynek Główny. Z Kopca rozciąga się również widok na całą Wyżynę Krakowską, Kotlinę Sandomierską, Pogórze Wielickie, a przy dobrej widoczności można zobaczyć nawet Tatry! Na samym szczycie Kopca, który od zawsze był miejscem łączącym wszystkich Polaków, przypominającym ważne momenty z dziejów naszej Ojczyzny wysłuchaliśmy opowieści przewodnika o tym niezwykłym miejscu oraz odśpiewaliśmy wszystkie zwrotki hymnu narodowego, przyłączając się do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Śpiewanie “Mazurka Dąbrowskiego” na wysokości 34 metrów w przeddzień 103. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości z pewnością zapamiętamy na długo. Mogliśmy podziwiać biało-czerwoną flagę rozpostartą od szczytu Kopca po samą podstawę z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Żądni kolejnych wrażeń udaliśmy się na Wzgórze Wawelskie. Zdecydowanie najwięcej emocji wzbudziła wizyta u Smoka Wawelskiego i oczekiwanie na chwilę, gdy smok będzie zionął prawdziwym ogniem. Przy pomniku smoka byliśmy świadkiem oświadczyn - ta romantyczna scena również wzbudziła duże zainteresowanie naszych podopiecznych.
Przy pięknej jesiennej pogodzie, która tego dnia wyjątkowo dopisywała, uczniowie z radością przyglądali się majestatycznej Wiśle, którą wedle słów legendy wypił w całości spragniony smok wawelski. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy legend barwnie opowiedzianych przez przewodnika, ale także znanych nam z lekcji szkolnych, wynikających z podstawy programowej. Nie zabrakło także solidnej dawki faktów historycznych związanych z Krakowem.
Spacer nad Wisłą i wizyta złożona smokowi wawelskiemu były preludium do tego, co uczniowie mogli podziwiać później. Punktem obowiązkowym w harmonogramie wycieczki była wizyta na dziedzińcu Zamku Królewskiego. Podziwiając lekkie krużganki, wsparte na smukłych arkadowych kolumnach, stanowiące doskonały przykład architektury czasów renesansu, wyobrażaliśmy sobie jak niegdyś przechadzały się tamtędy koronowane głowy, najważniejsi monarchowie świata, dwórki i służba.
Rynek Główny, Pomnik Adama Mickiewicza, Kościół Mariacki to kolejne punkty na trasie wycieczki. Mieliśmy okazję wysłuchać na żywo hejnału, który rozlegał się z wieży Kościoła Mariackiego oraz wysłuchać legendy o wieżach Kościoła Mariackiego. Pan przewodnik pokazał nam również związane z tą legendą narzędzie zbrodni - według legendy młodszy z braci z zazdrości zabił starszego, wbijając mu nóż. Wyrzuty sumienia skłoniły potem bratobójcę do samobójczego skoku z kościelnej wieży. Nóż, którym dokonał zbrodni, został umieszczony naprzeciw kościoła Mariackiego – w Sukiennicach, przy wejściu usytuowanym od strony świątyni – na pamiątkę tej smutnej historii.
W dalszym etapie wycieczki mogliśmy także zobaczyć słynne Okno Papieskie na ulicy Franciszkańskiej, a także podziwiać bogactwo jesiennych barw na krakowskich Plantach.
Po posiłku i krótkim odpoczynku przy ulicy Floriańskiej wróciliśmy na Rynek Główny pod pomnik Adama Mickiewicza. W tym wyjątkowym miejscu - największym w Europie średniowiecznym rynku mogliśmy poczuć niezwykłą atmosferę, zakupić pamiątki oraz nakarmić słynne krakowskie gołębie, które - jak głosi legenda są zaczarowanymi rycerzami.
Bardzo zmęczeni, z plecakami pełnymi różnych pamiątek z wycieczki dotarliśmy na parking, gdzie czekał nasz autobus. W autokarze dzieliliśmy się wrażeniami z wycieczki. Niektórzy z nas byli bardzo zmęczeni i zasnęli, ale zdecydowana większość zachowała pełną energię aż do Zabratówki.
Wycieczka – chociaż jednodniowa – dała nam wiele radości i poszerzyła naszą wiedzę. Wyjazd ten okazał się nie tylko wyprawą krajoznawczą, ale też piękną lekcją historii Polski. Przekonaliśmy się, że odpoczywając i bawiąc się, możemy także wzbogacać naszą wiedzę. Cele i założenia programowe wycieczki zostały w pełni zrealizowane. Zgadzamy się z Markiem Twainem, że „Należy podróżować, by się czegoś nauczyć”.
Poniżej fotorelacja z naszego wyjazdu.