„Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz”
Albert Einstein
Obcowanie z naturą wpływa kojąco na nasze samopoczucie, pozwala się wyciszyć, zmniejsza poziom stresu. Doskonałą okazję do kontaktu z przyrodą mieli uczniowie naszej szkoły, którzy 22 maja wyruszyli na dwudniową wycieczkę w Pieniny. Celem wycieczki było poznanie ciekawych miejsc, zabytków przyrody, kultury i historii.
Pierwszego dnia zgodnie z zaplanowaną trasą uczestnicy odbyli pieszą wędrówkę po rezerwacie przyrodniczo-geologicznym w wąwozie Homole, mieli także okazję przejść się po innych równie pięknych zakątkach Małych Pienin. Ciekawym doświadczeniem był wjazd kolejką krzesełkową na szczyt Palenica i możliwość przejazdu po torze saneczkowym. Następnym punktem wycieczki była znana z walorów zdrowotnych Szczawnica - spacer po uzdrowisku i odpoczynek w parku zdrojowym, gdzie wszyscy mogli spróbować wody „Józefinka” z pijalni wód. Jeszcze tego samego dnia korzystając z pięknej pogody uczestnicy odbyli rejs po Jeziorze Czorsztyńskim i obejrzeli ruiny dawnego zamku królewskiego. Następnie zwiedzili wnętrze zamku Dunajec w Niedzicy oraz odbyli spacer wzdłuż jeziora, oglądając zaporę wodną. Po tak intensywnym dniu wszystkim należał się pyszny obiad oraz zasłużony odpoczynek i zabawa przy dźwiękach muzyki i zapachu pieczonych na ognisku kiełbasek…
Następnego dnia po pysznym śniadaniu, uczestnikom zaproponowano wizytę w Izbie Regionalnej “U Gąsienicy”, gdzie odbyła się prelekcja o tematyce tatrzańskiej. Miała ona miejsce w tradycyjnej góralskiej chałupie, której wystrój stanowiły autentyczne zbiory sztuki podhalańskiej. Opowieści o zwyczajach pasterskich, legendach zbójnickich, muzyce i stroju przeplatane były prezentacją instrumentów oraz humorem góralskim. Ilustrację do opowieści stanowiły bogate zbiory rzemiosła artystycznego, pasterskich sprzętów użytkowych, strojów oraz instrumentów regionalnych. Dopełnieniem opowieści była prezentacja multimedialna zawierająca stare fotografie, przedstawiające historię regionu. Po tak bogatej w historię części edukacyjnej uczestnicy udali się na obiad, a następnie w podróż powrotną do domu.
Po drodze nie zabrakło kolejnych atrakcji takich jak, spacer do rezerwatu przyrodniczego Przełom Białki, gdzie można było obejrzeć rzekę warkoczową, skałki wapienne i wulkaniczne. Następnie odbyła się krótka wędrówka do otoczonej drzewami abstrakcyjnej rzeźby „Grające Organy” na przełęczy Snozka. Wyprawa w Pieniny była dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem, pełnym pięknych widoków i aktywności na świeżym powietrzu.
Dwudniowa wycieczka oprócz walorów edukacyjnych realizuje także ważne cele związane z integracją grupy. Przy zróżnicowanym wiekowo zespole staje się okazją do zacieśniania relacji koleżeńskich, uczy współodpowiedzialności za siebie, rozwija uważność na potrzeby innych.