#PoznajPolske
22 listopada br. o godzinie 5.45 uczniowie klas 4-8 stawili się na zbiórce, aby punktualnie o 6.00 rano wyruszyć na wycieczkę do Warszawy.
Wycieczka odbyła się w ramach ministerialnego programu "Poznaj Polskę", dzięki któremu nasza szkoła uzyskała znaczące dofinansowanie do wyjazdu, którego celem było zwiedzenie stolicy.
Na początek udaliśmy się na spacer po Starym Mieście, w którym towarzyszył nam przewodnik - pan Paweł. Zobaczyliśmy Zamek Królewski oraz Kolumnę Zygmunta, rynek z pięknymi zabytkowymi kamienicami i dzwon, który podobno spełnia życzenia. Cały czas poszukiwaliśmy także wizerunków syrenki, która jako symbol Warszawy jest wszechobecna w stolicy naszego kraju.
Następnie udaliśmy się na mury obronne Warszawy, widzieliśmy pomnik Warsa i Sawy oraz Barbakan. Odegraliśmy także scenkę, podczas której kat dokonał egzekucji przestępców. Stamtąd podeszliśmy pod pomnik Małego Powstańca i wysłuchaliśmy opowieści o bohaterskich dzieciach biorących udział w Powstaniu Warszawskim.
Kolejnym punktem dnia było zwiedzanie Krakowskiego Przedmieścia, gdzie widzieliśmy pomnik Adama Mickiewicza, Pałac Prezydencki i Grób Nieznanego Żołnierza, przy którym mieliśmy okazję zobaczyć zmianę warty. Było to naprawdę duże przeżycie.
Na Powązkach Wojskowych odwiedziliśmy mogiły żołnierzy, którzy w wielu wojnach i powstaniach walczyli w obronie ojczyzny. Duże wrażenie zrobiła na nas zwłaszcza kwatera poległych w walkach harcerzy Szarych Szeregów, wśród których odnaleźliśmy groby bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec". Przeszliśmy także aleją zasłużonych, gdzie spoczywa wiele sławnych osób, zobaczyliśmy pomnik poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej oraz tzw. łączkę, gdzie są pogrzebani żołnierze AK zamordowani przez komunistyczną władzę po 1945 roku. Ostatnim miejscem, do którego dotarliśmy tego dnia, był fragment muru getta warszawskiego.
Poniżej fotorelacja z pierwsze dnia naszej wycieczki.
Po obiadokolacji i noclegu, drugi dzień zwiedzania zaczęliśmy od Belwederu i pomnika Józefa Piłsudskiego. W Parku Łazienkowskim zobaczyliśmy zabytkowe auto samego marszałka - jedyny taki egzemplarz zamówiony przez polski rząd i wyprodukowany w Stanach Zjednoczonych. Następnie przeszliśmy pod pomnik Fryderyka Szopena i Henryka Sienkiewicza, pomarańczarnię, teatr zbudowany na wzór teatrów antycznych, pałac na wodzie i podchorążówkę, w której rozpoczęło się powstanie listopadowe.
Kolejnym punktem było Centrum Nauki Kopernik, w którym odkrywaliśmy różne prawa fizyki i tajemnice wszechświata. To były naprawdę fascynujące dwie godziny. Stamtąd przeszliśmy pod pomnik warszawskiej syrenki, która dumnie pilnuje nadwiślańskiego brzegu. Spod pomnika syrenki weszliśmy do stacji metra, którym przemieściliśmy się pod Stadion Narodowy. Dla większości z nas była to pierwsza przejażdżka metrem. Stadion Narodowy również zrobił na nas duże wrażenie swoim rozmiarem i konstrukcją.
Na zakończenie pojechaliśmy do Wilanowa, gdzie obejrzeliśmy pałacową rezydencję Jana III Sobieskiego. Architektoniczny rozmach, z którym zbudowano pałac i otaczające go ogrody bardzo nas zachwycił.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze na posiłek, by około godziny 20.00 dotrzeć do Zabratówki, gdzie czekali już na nas stęsknieni rodzice. Zmęczeni, ale pełni pozytywnych wrażeń i emocji udaliśmy się do domów. Wyjazd na pewno długo pozostanie w naszej pamięci.
Fotorelacja z drugiego dnia naszej wyprawy do Warszawy.