• Mogiła Bezimiennych

•      Nasza szkoła od lat opiekuje się mogiłą bezimiennych ofiar II wojny światowej pomordowanych przez hitlerowców, znajdującą się w lesie otaczającym Zabratówkę w przysiółku Skalnica.
                Jakież było nasze zdziwienie i radość, gdy w 2006 r. otrzymaliśmy list od Pana Kazimierza Korczyka z Opola. Cała jego rodzina  od ponad 50 lat poszukiwała grobu ojca - Franciszka, zamordowanego przez hitlerowców w 1943 r. Bezskutecznie. Nikt nie umiał wskazać miejsca pochówku zamordowanego. Jak się ostatecznie okazało spoczywa on właśnie we wspomnianej mogile.
                W 2006 r. mieliśmy  przyjemność gościć w naszej szkole Pana Korczyka wraz z małżonką. Spotkaniu towarzyszyło wiele wzruszeń. Pan Kazimierz podzielił się z nami opowieścią o tragicznych losach swojej rodziny. Aż trudno uwierzyć, w jak strasznych warunkach żyli ludzie w czasie wojny, jak wielu doznali okrucieństw ze strony innych. Chwili, gdy syn stanął nad mogiłą ojca nie sposób opisać słowami …